यस पृथ्वीमा अनेक खालका जीव जनवार र बोट बिरुवा पाइन्छन् । त्यसमापनि कति हाम्रा वरपर हुन्छन भने केही धेरै टाढा हुन्छन् । आज हामी यस्ता के रहस्यका बारेमा कुरा गर्न गइरहेका छौं जुन तपाँईले पहिले कहिल्लै सुन्नु वा देख्नु भएको छैन ।

मानव वा जनावरहरूले मात्र मासु खान्दैनन् केहि बोटबिरुवाहरू छन् जसले कीराहरू खाएर पेट भर्दछन् । त्यस्ता बोटबिरुवाको बनावट र त्यसबाट उत्पन्न पदार्थहरूले शि कारमा मद्दत गर्दछ । त्यहाँ त्यस्ता धेरै बोटबिरुवाहरू छन् जो कीरा तिनीहरूमा बस्छन् र तिनीहरूलाई शि कार गर्न पाउँछौं भन्ने आशमा हुन्छन् । आउँनुहोस् आज यस्ता केही बिरुवाहरुको बारेमा चर्चा गरौं

डायनिया मसीपुला : यस बोटलाई हेरेर, यस्तो लाग्छ कि यसले किरा–फट्याङ्ग्रा कुरेर बसिरहेका छ । डायनिया मसीपुला शि कार गर्दछ । यसले शि कारको लागि कुनै पदार्थ प्रयोग गर्दैन, तर जब कीरा–फट्याङ्ग्रा उसमा बस्छ, यसको मुख तुरुन्तै रोकिन्छ । सि कार पूर्ण रूपमा पाचन नभएसम्म बोटको मुख खुल्दैन ।

सार्राकेनिया : यो एक चम्किलो कीरा खाने शि कारी बिरुवा हो, जुन उत्तरी अमेरिकाको दलदल र दक्षिण अमेरिकाको दक्षिण–पूर्वी भागमा पाइन्छ । सारासेनियाका फूलहरू हेर्दा मस्त सुन्दर देखिन्छ । यस फूलको मिठो रस बाहिर आउँछ । जुन यसको तल्लो भागमा जम्मा हुन्छ । जुस प्राप्त गर्न, कीराहरू र मौरीहरू तल जान्छन् तर फर्केर आउँदैन किनभने फूलहरूको भित्र भित्र शिका र गर्ने आधार क्षेत्र छ। कीराहरू दौडबाट तल झर्छ । फूलको माथिपट्टि एउटा ढक्कन छ जुन वर्षाको पानीलाई प्रवेश गर्नबाट रोक्छ । सारासेनियाले पौष्टिक तत्वहरु जस्तै कि क्याल्सियम, म्याग्नीशियम र नाइट्रोजनलाई भित्र पसेको कीराबाट चुस्दछ ।

नेपन्थ्स : यो मांसाहारी बोट चीन, मलेशिया र इन्डोनेसियामा पाइन्छ । यस बोटको ८० प्रजातिहरू छन् । यसको आकार भाँडा जस्तो हुन्छ । यो आकारमा ठूलो हुन्छ । भ्यागुताहरू, मुसा र साना चरालाई सि कार गर्दछन् । त्यहाँ बोटबिरुवा भित्र ग्रंथीहरु छन्, जसबाट एक टाँसिएको पदार्थ बाहिर आउँछ । साना जीव यस पदार्थ खान आउँदछन् तर चिप्लेर भित्र जान्छन् । धेरै प्रयास पछि पनि कीराहरू बाहिर निस्कदैनन्, तिनीहरू भित्र म र्दछन् ।

यूट्रिकूलेरिया : त्यस्ता बोटहरू पानीमा पाइन्छन् । यसको जरा हुँदैन । त्यसकारण ती बाँच्नको लागि कीराहरूका सि कार हुन्छन् । यो केवल एक सि कारी बोट हो जसले बबल नेट प्रयोग गर्दछ । जसले प्रोटोजोआ जस्ता साना जीवहरू कब्जा गर्दछ । गँड्यौलाले बुलबुले छोएपछि यो खुल्छ र पानीले शिकारलाई भित्र तानेर बबल बन्द हुन्छ, तब बोटले सि कारलाई पचाउन थाल्छ ।

बाइब्लिस : बाइब्लिस बोट बिरुवा सानो र झाँकी लाग्ने खालको हुन्छ । यो उत्तरी अस्ट्रेलिया र पश्चिमी अष्ट्रेलियाको केही भागहरूमा पाइन्छ । तिनीहरूका पातहरू धेरै चम्किला हुन्छन् । एक टाँसिएको पदार्थ र एन्जाइम बिरूवाबाट जारी हुन्छन् । जसमा साना जीव र कीराहरू फस्ने गर्दछन् ।

डार्लिंग्टोनिया : यो अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा एकदम दुर्लभ बोट हो । यो उत्तरी क्यालिफोर्नियाको दलदली क्षेत्रहरूमा पाइन्छ । यसलाई कोब्रा प्लान्ट पनि भनिन्छ । बोटबाट मीठो बास्ना आउँछ जसले कीराहरूलाई आकर्षित गर्दछ । बिरूवा भित्र धेरै भागहरु छन् जसमा कीरा फस्छन् । यसमा एक पटक फन्दामा परेका कीराहरू बाहिर आउँदैनन् ।

जेनलिशिया : त्यस्ता बोटबिरुवाहरू मध्य अफ्रिका र दक्षिण अमेरिकामा पाइन्छन् । यस सानो बोटमा पहेंलो फूलहरू फूल्छन् । यसैलाई देखेर सि कार आकर्षित हुने गर्दछ । साना जीवहरू यसमा फस्छन् तर बाहिर आउन सक्छन् । यो बिरुवाले भित्रै पचाउन सक्दछ् ।

कमेन्ट गर्नुहोस्

सम्बन्धित समाचार